Turbo Tamiri Gerektiren Durumlar

24.11.2017
Turbo Tamiri Gerektiren Durumlar

Dizel turbo araç kullanıcıları çoğu zaman kullanıma bağlı olarak turbo ile ilgili sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sıkıntıların çoğu aracın doğru bir şekilde kullanılmamasına bağlı olarak turbo bölümünde belli hasarlar meydana gelmektedir. Çoğu zaman meydana gelen hasarların ne ile alakalı olduğu da bilinmemektedir. Bu nedenle de hangi hasarın neden kaynaklandığını bilmek araç kullananlar için oldukça önemlidir. Turbo tamiri gerektirecek durumlar hakkında bilgi sahibi olmak var olan ya da oluşan hasarın neden kaynaklandığını ve neler yapılacağını anlamaya da yardımcı olmaktadır.

Turbo tamiri gerektiren durumlar arasında ilk belirti lambada görülür. Arıza lambasının yanması özellikle yeni araçlarda turbo arızası olduğunu göstermektedir. Ayrıca tüm bunların yanında turbo arızası olan araçlarda çekiç gücü düşer. Yani araçtaki çekiş normalin daha altındadır. Bu durumda yakıt sarfiyatına neden olmaktadır ki bu da ekonomik olarak fazla yüktür. Aracın turbo bölümünden çok farklı ve anormal ses gelir. Bu durum da turbo arızası olduğunu gösteren bir belirtidir. Bu ses çoğu zaman ötme, siren ya da bir ıslık sesi şiddetli bir şekilde duyulabilmektedir. Turbo tamiri olması gerektiğini belirten başka bir bulgu ise motor yağı eksilir ve turbo basıncında fazla düşme görülür.

Turbo tamiri gerektiren başka belirtiler arasında turbo şarj bölümünün kompresör bölümünde intercooler kısmına gitmekte olan ve intercooler’den de manifold kısmına gelmekte olan hava hortum ile borularda herhangi bir çatlak olup olmadığa bakılmalı, yırtık var mı yok mu diye incelenmeli, bağlantı elemanlarında gevşeklik olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Turbo tamiri gerektirecek durumların nedenlerinden arasında egzoz gazına maruz kalan türbin kanatçıklarının gereğinden fazla bir sıcaklıkta çalışmak zorunda kalmasıdır. Turbo milinin de çok yüksek bir devirle dönmesi de turbo da arıza göstergesi olarak kabul edilmektedir. Turbo tamiri sırasında turbo şarjının yağlanması esnasında kullanılan yağ motor yağıdır. Motor yağı turbo gövdesinde yer alan mil yatağı üzerine basılmaktadır. Kullanılan yağ gövdede yer alan yağ kanlarlı içinden geçmekte ve yataklar ile burçlar turboyu terk etmektedir. Böylelikle de turbo tamiri gerçekleştirilmektedir.

Tümü