Turbo Sorunları ve Turbo Tamiri

14.07.2018
Turbo Sorunları ve Turbo Tamiri

Turbo sorunları ve turbo tamiri turbo araç kullanan birçok kişilerce yaşanan sorunlardır. Bu sorunların ortaya çıkması ise turbo aracın doğru kullanılmaması ile de kaçınılmaz bir hal almakta ve turbo tamiri için başvurular sıkça olabilmektedir. Turbo sorunları turbo araç kullanan kişilerin doğru bir şekilde kullanım sağlaması halinde bile zamana bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile de doğru kullanım göstermeyenlerin de turbo tamiri gerektirecek durumların en kısa sürede ortaya çıkması çok normal olarak değerlendirilebilir.

Turbo sorunları ve turbo tamiri durumlarının devamlı olarak ortaya çıkmaması için öncelikle yapılması gereken nokta düzenli aralıklarla yaptırılacak bakımdır. Bu bakımlarda turbo aracın yağ temizliği, yağ eklenmesi vb. durumların yapılması ile turbo tamiri çok fazla gerekmeyecektir. Ayrıca aracın kullanımı sırasında ilk çalıştırma ile stop etme anında yapılması gerekenlere dikkat etmek aracın randımanlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Tüm bunların olmaması gerekli bakımların yapılaması durumunda turbo sorunları ve turbo tamiri için ortaya çıkacak durumlar da kısaca şöyle açıklanabilir:

  • Öncelikle bahsedilebilecek olan yağın düzenli olarak temizlenmesidir. Düzenli olarak temizlenmeyen yağ kirlenecektir. Bu kirlilik yağa kaçan toz, talaş ya da farklı atıkların yağda birikmesi sonucunda yağın geçtiği yerlere de bu artıkların yağ vasıtasıyla geçmesi ve yağın geçtiği her alanda aşınmaların oluşması turbo sorunları ve turbo tamiri için gerekli başvuruların yapılması kaçınılmaz olacaktır. Hatta bu durum maddi olarak da büyük sıkıntıların yaşanmasına neden olabilecektir. Bu nedenle de yağ temizliği için düzen tutturmak oldukça önemlidir.
  • Turbo sorunları ve turbo tamiri için şartların ortaya çıkmasına neden olan diğer farklı bir sebep ise yeteri kadar yağ olmamasıdır. Yetersiz olan yağ yine yağın geçtiği alanlarda yeterli yağlanma yapılmasının önüne geçecektir ki yine bu durum büyük aşınmalara büyük hasarlara neden olacaktır. Araba bakımı ne kadar önemli ise turbo araç bakımı da o kadar önemlidir. Bu nedenle turbo araç kullanımı sırasında gerekli olan tüm şartların doğru şekilde gerçekleştirilmesi turbo sorunları ve turbo tamiri durumlarının geciktirilmesine yardımcı olacaktır.

Tümü