Turbo Benzinli Motorda Turbo Tamiri

01.12.2017
Turbo Benzinli Motorda Turbo Tamiri

Turbo benzinli motorda turbo tamiri turbo şarjın çalışmaması durumunda gerçekleştirilmektedir. Arabada yer alan egzoz gazı içinde yer alan enerji motoru içindeki hava beslemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Motordaki yüksek sıcaklık ile basınç motordan ayrılarak egzoz gazı turbonun türbin kanatçığında çarpmalar sonucu geçmektedir. Daha sonra da egzoz hattı ile dışarı atılmaktadır. Egzoz gazları türbin kanatçıklarını çok hızlı bir şekilde döndürülmesi türbin milinde yer alan diğer bir uçtaki farklı olan bir bölümde yer alan kompresör kanatçığı da hızlı dönmektedir.

Turbo tamiri turbo şarj yağlanması ile motor yağı da sağlanabilmektedir. Motor yağı turbo tamiri sırasında turbonun giriş kanalından girmektedir. Bu durum mil yatağı ve burçlar da yağlanmaktadır. Bu durum sonrasında da hem turbonun yağlanmasına hem de soğutulmasına yardımcı olmaktadır. Turbo tamiri sırasında turbonun soğutulması amacıyla soğutma turbo gövdesi içinde devir daim yapması sureti ile turbo tamiri gerçekleştirilmektedir.

Turbo benzinli motorda turbo tamiri benzinli olan motorlarda turbo şarjın hava basması sonucunda soğutucu ile gaz kelebeğinden geçmesi sonucunda silindire ulaşmaktadır. Ancak dizel ile çalışan motorlarda gaz kelebeği yoktur. Yalnızca benzin ile çalışan motorlar havanın geçişini sağlamak için kumanda edilmekte olan gaz pedalı ile gaz kelebeği yer almaktadır. Tüm bunların yanında benzin ile çalışan araçlar ile dizel motor ile çalışan araçlara göre geniş olarak bir motor devri aralığında çalışmaktadır.

Turbo benzinli motorda turbo tamiri içten yanmalı olan motorlardaki hava emme esnasında emme supaplarının açılması sureti ile silindir içinde yer almaktadır. Silindir içinde yer alan havanın silindir hacmiyle birlikte yanma odası hacmi oranı kadardır. Yer alan bu hacim ise motor tasarımı ile belirlenmekte ve sabitlenmektedir. Atmosferik motor içinde yer alan hava atmosfer basıncının etki etmesi ile emme esnasındaki pistonda oluşan vakum etkisi yanma odasına alınmaktadır. Atmosferik olan motor teorik anlamda silindire alınabilmekte ve en fazla hava miktarı da bu hacim miktarındadır. Turbo benzinli motorda turbo tamiri sırasında turbo şarjın kullanılması sureti ile volümetrik arttırılmaktadır.

Tümü