Turbo Tamiri

17.11.2017
Turbo Tamiri

Turbo tamiri genellikle turbo araçlarda görülmektedir. Turbo araçlarda arabanın çalışmaları ne kadar önemliyse stop etmeleri de çalışmaları kadar önemlidir. Aracın ilk çalıştırılması sırasında motora gaz verilmeden ısıtılma işleminin yapılması gerektiğinden stop ettiğinde de minimum 30 saniye gaz vermeden çalıştırılması gerekmektedir. Bu kadar önemli olmasının nedeni ise motorun çalışma sırasında turbo türbinleri adı verilen birbirini bağlı olan milin yağlanması gerektiğidir. Kontağın kapatılmasından sonra motor duru ve buna bağlı bir şekilde de yağlama işlemi de durur. Fakat turbo bir süre yağsız çalışsa da dönmeye devam etmekte ve bu durumda da turbo zarar görmektedir. Bu durumda da turbo tamiri gerektirecektir.

Turbo tamiri gerektirecek bu durumun ortaya çıkması sıkıntılı bir durum oluşturacaktır. Bu nedenle de araç kullanılırken aracın stop etmeden önce bir süre için rölanti durumunda çalıştırılması ve sonrasında da turbo türbinlerinin de en normal devrine dönmesi beklenmelidir. Turbo araçların birçoğunda turbo tamiri gerektirecek durumlar ortaya çıkmaktadır. Turbo araç tercih edenlerin doğru bir kullanım sağlanmadıkça bir süre sonra turbo tamiri zorunlu olarak yaptırılmaktadır.

Turbo araçlar genellikle dizel turbo olarak tercih edilmektedir. Kullanılan arabanın turbo dizel olması durumunda da sağlıklı ve en ekonomik bir şekilde kullanılması isteniyorsa aracın maksimum tork seviyesine çok dikkat edilmelidir. Yani maksimum tork seviyesinin dizel turbo araçlarda tork üreten devir aralığına dikkat edilmeli ve asla geçilmemelidir.

Turbo dizel araçlarda genellikle olması gereken en yüksek güç 1750 – 3750 devir aralığındadır. Bundan daha yüksek bir devir yapılması hem çok gereksiz hem de zararlıdır. Bu nedenle de sahip olunan aracın hangi devirde ne yüksek ulaşılan torkun seviyesi mutlaka bilinmelidir. Aracın hareket halinde olması durumunda aracın maksimum güç aralığını ne kadar geçtiği y6a da geçmediği araçtaki çekiş gücünden de hissedilebilmektedir.

Turbo tamiri genellikle aracın kontrolsüz basınç hareketleri, turbonun neden olduğu yağ kaçakları, mil boşluğu nedeni ile çıkan gürültüler, turbonun gereğinden fazla ısınması sonucu oluşan arızalar, torbo milindeki kırılma vb. durumlar nedeni ile yapılmaktadır. Turbo tamiri yapacak olan teknik ekibin güvenilir kişiler tarafından yapılması da önemli bir noktadır.

Tümü